Kde sa hrad nachádza?

Na západnom Slovensku, 10 km od Bratislavy, v Malých Karpatoch, tesne nad starobylým vinohradníckym mestečkom Svätý Jur. Samotný Svätý Jur je mestskou pamiatkovou rezerváciou a významnou zastávkou Malokarpatskej vínnej cesty.

GPS súradnice: 48.26114, 17.19641
(48°15’40.1″N 17°11’47.1″E)

Kedy je hrad otvorený?

Areál zrúcaniny je prístupný neobmedzene. Vstup je na vlastné nebezpečenstvo.

Prístup na hrad

VLAKOM:

Zo železničnej stanice Svätý Jur po modrej značke, v miestnej časti Neštich treba odbočiť na žltú značku, vedúcu priamo na Biely Kameň.
Vzdialenosť: cca 2,5 km, čas: 55 minút
Väčšina trasy po modrej značke vedie mestskou pamiatovou rezerváciou Svätý Jur. V hornej časti Svätého Jura, z miestnej časti Neštich odbočuje doľava pri kríži žltá značka. Od tejto odbočky na hrad je to už iba 700 m pohodlnou lesnou cestičkou.
Pozri mapu a detaily trasy.

AUTOBUSOM:

Z autobusovej zastávky Svätý Jur, Krajinská po modrej značke a žltej značke, trasa rovnaká ako pri príjazde vlakom, ale o 10 minút kratšie.
Vzdialenosť: cca 2,5 km, čas: 45 minút

AUTOM:
Ak prichádzate autom, môžete sa odviezť až na Neštich, ale pripravte sa na to, že zaparkovať na Neštichu je takmer nemožné. Doporučujeme radšej využiť parkovisko na Hornom Predmestí ešte pred stúpaním na Neštich (48.256728N, 17.207919E). Odtiaľ popri gotickom kostole Sv. Juraja po modrej značke cez Neštich s odbočením vľavo pri kríži na žltú značku.


 

PRE SKUTOČNÝCH TURISTOV:

Z Bratislavy (cesta na Kamzík) – po červenej značke cez Biely Kríž. Z Bieleho Kríža po žltej značke na Biely Kameň. Odtiaľ zostup na autobus alebo vlak do Svätého Jura.
Vzdialenosť: 16,5 km, čas: 5:30 hod. Pozri mapu a detaily trasy.

Je trasa vhodná pre deti?

Áno, Biely Kameň je obľúbeným výletníckym cieľom aj pre rodiny s malými deťmi. Doporučujeme prístup z parkoviska na Hornom Predmestí, odkiaľ je to na hrad iba 1,2 km po pohodlnej ceste.

Je trasa vhodná pre kočík?

Nie, žltá značka ku hradu je kamenistý lesný chodník. Avšak výstup s detskou sedačkou určite zvládnete.

Dá sa na hrad vyjsť na bicykli?

Áno, tesne pod zrúcaninu Bieleho Kameňa sa dostanete aj na bicykli.